Przebieg trasy turystycznej

Przy tzw. „Wysokim Wiadukcie Kolejowym” należy skręcić w lewo, w stronę kościoła. Po drodze można zobaczyć m.in. duży budynek miejscowej szkoły. Na jego dziedzińcu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom „Marszów Śmierci”. Świątynia znajduje się na wzgórzu, to największy budynek naszego sołectwa. Wewnątrz świątyni umiejscowione są dwa łaskami słynące obrazy: Matki Boskiej Buszczeckiej oraz Matki Boskiej Racławickiej. 

Następnie należy zawrócić i przed szkołą, w okolicy kawiarni skręcić w lewo udając się w stronę remizy strażackiej, przy której schodzimy na drogę prowadzącą do boiska. Stamtąd udajemy się w okolice rzeki Osobłogi, gdzie można zobaczyć „Wielki Most Kolejowy” oraz odpocząć w pobliżu wodospadu (kaskady wodnej). Potem należy wrócić na boisko i stamtąd przez tunel kolejowy udać się w pobliże starej przepompowni kolejowej. Znajduje się tam około 18-metrowy komin z bocianim gniazdem.

Trasa prowadzi turystów na ul. Kolonialną i Marii Konopnickiej. Następnie ul. Mikołaja Kopernika i tzw. „łącznikiem” wracamy na dworzec kolejowy. Ostatnie fragmenty trasy turystycznej przechodzą przez najwyżej położone części miejscowości. Można cieszyć się przepięknymi widokami. Ze wzgórz widać także okoliczne wsie: Klisino i Pomorzowice. 

Ambitnym polecamy dojazd do Szwedzkiego Słupa. Ta kolumna graniczna znajduje się niedaleko szosy Racławice Śląskie-Laskowice w odległości 5 km od racławickiego kościoła. Jej powstanie datuje się na 1633 rok. Szwedzki Słup powstał na dawnym grodzisku. Z jego okolicy rysuje się bajeczny widok na czeskie miejscowości. Doskonale widać Prudnik i Góry Opawskie z dominującym szczytem Biskupiej Kopy.